Hoogeveen bekent kleur: ‘Ik heb het met veel pijn en moeite aan mijn man verteld’

Hoogeveen - Sinds kort is Hoogeveen Regenbooggemeente. Daarmee wil de gemeente een signaal afgeven dat zij zich sterk maakt voor de veiligheid, weerbaarheid en sociale acceptatie van lesbiennes, transgenders, biseksuelen en homoseksuelen; de zogenoem

Het homo-echtpaar Michael van Zwol en Jeffrey Kuipers vond dit een bijzonder moment om meer mensen uit deze doelgroep voor het voetlicht te brengen en klopte bij de Hoogeveensche Courant aan. Deze week: Anneke (46) die er gaandeweg achterkwam dat alleen een heterorelatie haar niet gelukkig zou maken. Na haar coming-out thuis heeft ze met haar man afspraken kunnen maken en haar gevoelens verder kunnen ontdekken.

Hoe oud was je toen je je coming out beleefde?
‘Niet, ik durf het niet. Ik heb het met veel pijn en moeite aan mijn man verteld. Dat was op mijn 36e. Ik heb niet de drang om het aan iedereen te vertellen, omdat ik bang ben voor de reacties.’

Hoe oud was je toen je je realiseerde dat je anders geaard was?
‘Sinds mijn puberteit. Ik kwam er achter dat ik me zowel tot mannen als vrouwen aangetrokken voelde. Heel verwarrend omdat ik uit een streng gelovig gezin kom waar homoseksualiteit niet bespreekbaar is.’

Hoe waren de reacties in je directe omgeving?
‘Ik heb het alleen gedeeld met mijn man. We hebben samen kinderen, een goed en stabiel huwelijk. Het verlangen naar ‘jezelf zijn’ bleek groter dan mijn angst om me bloot te geven. Echter hebben we besloten om alleen binnenshuis hierover te spreken omwille van de kinderen. Hier kunnen we allebei mee leven. We hebben duidelijke afspraken en daar houden we ons aan.’

Ben je weleens gediscrimineerd, gepest vanwege je geaardheid?’
‘Nee, omdat niemand het weet.’

Heeft je geaardheid invloed gehad op werk, school, of iets dergelijks?
‘Wel toen ik slecht in mijn vel zat. Ik voelde me eenzaam, leeg. Ik moest het met iemand delen. Het verlangen om naast de intimiteit met mijn man ook het bed te delen met een vrouw, daar had ik het heel moeilijk mee. Ik wilde er graag aan toegeven, maar ik wilde mijn man en indirect daarmee mijn kinderen niet verloochenen, bedriegen. Het was een complexe situatie.’

Wat is het grootste nadeel van ‘anders’ zijn?
‘Dat je weet dat er buiten de grenzen en hokjes die we ingeprent krijgen tijdens onze jeugd nog zoveel meer is. Je blik op de maatschappij verbreedt zich.’

Wat is het grootste voordeel van ‘anders’ zijn?
‘Ik moet er niet aan denken dat iemand erachter komt hoe wij thuis leven, en welke afspraken wij thuis hebben gemaakt om aan mijn
biseksualiteit toe te kunnen geven. Ik zou dan, zeker binnen de kerk, het stempel ‘afvallige’ vrouw krijgen, terwijl ik een zorgzame en liefdevolle moeder en echtgenote ben.’

Hoe ontmoet je gelijkgestemden? Uitgaan, daten, online?
‘Ik heb twee keer per maand een date met een vaste vriendin. Dit is puur voor de intimiteit. Ik ben niet verliefd maar heb wel warme gevoelens voor deze vrouw. We hebben elkaar online ontmoet. Wat ook lastig is in mijn situatie, omdat je op een gegeven moment toch een foto wil of moet sturen. Dat maakt je kwetsbaar.’

Wat zou volgens jou moeten gebeuren om de emancipatie te verbeteren?
‘Het voordeel van hoe wij er thuis mee omgaan is dat het eigenlijk geen issue meer is. We gaan er heel natuurlijk mee om. Het zou natuurlijk fijn zijn als je hier gewoon voor uit kunt komen, maar die behoefte heb ik niet. Het is goed zoals het is.’

Er is in Hoogeveen niks op het gebied van support voor anders geaarden. Zou dit moeten en wat zou je graag ontwikkeld zien worden?
‘Ik denk dat dit met name voor jongeren geldt. Ik heb mijn eigen pad ontdekt en dat heeft heel lang geduurd. Er was geen Google om wat vragen op af te vuren, dus ik heb heel lang gedacht dat ik de enige was.’

Waarom doe je mee aan deze interviewserie? Wat is je motivatie?
‘Omdat mijn kapper me over heeft gehaald! Jeff weet van mijn situatie en heeft altijd een luisterend oor. Omdat ik weet dat de heren integer omgaan met mijn situatie en ik daar, buitenshuis, mijn ei kwijt kan vond ik het leuk om, anoniem, dat dan wel, mee te werken. Omdat er meer zijn zoals ik. Wij.’

Welk advies zou je een ander willen geven die worstelt met zijn of haar coming out?
‘Neem iemand in vertrouwen. Ik ben gelukkig getrouwd met een geweldige vent die heel goed weet wat een mens nodig heeft om echt gelukkig te zijn. Daar heb ik heel veel geluk mee gehad. Voor hetzelfde geld had mijn huwelijk dit niet overleefd. Had ook net zo goed gekund.’

Hoe zie jij de toekomst voor je en denk je dat we moeten strijden voor de emancipatie en acceptatie of denk je dat het allemaal wel goed komt zonder aandacht voor dit onderwerp?
‘Ik heb dus helemaal niks met een gay pride of iets dergelijks. Dit staat heel ver af van hoe ik mijn seksualiteit beleef, maar het is wel belangrijk dat er aandacht voor is. Voorlichting, educatie, ook binnen de kerk. Hier wordt homoseksualiteit eigenlijk genegeerd, terwijl ik zeker weet dat er ook binnen onze gemeente gelijkgestemden zijn.’